Zrealizowano

V konkurs fotograficzny: Znaki wiary w przestrzeni publicznej

Na każdym niemal rozstaju, przy każdej ważniejszej drodze czy też dróżkach, w szczerym polu, w lesie, wszędzie możemy się na nie natknąć: kapliczki, krzyże, figurki, upamiętniające zdarzenia radosne i smutne, ludzkie nadzieje, niedole i prośby. Niemi świadkowie historii od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi. Stawiane na rozstajach dróg, często pełniły funkcje znaków orientacyjnych dla podróżnych. Są nierozerwalnie złączone z naszą kulturą narodową, jako nieodłączny element naszych okolic, na stałe wpisany w krajobraz, mają znaczenie nie tylko religijne, stanowiąc świadectwo chrześcijańskiego rodowodu polskiej ziemi, ale są także pamiątkami o wydźwięku historycznym i patriotycznym. Chcieliśmy ten element dziedzictwa kulturowego uchronić od zapomnienia. Posłużył temu organizowany przez Kaliski Oddział PTTK i Szkołę Podstawową w Opatówku Konkurs Fotograficzny pod hasłem „Znaki wiary w przestrzeni publicznej - jako element dziedzictwa kulturowego”. Honorowy Patronat nad konkursem sprawował biskup kaliski Edward Janiak. Uroczyste podsumowanie V edycji Konkursu Fotograficznego odbyło się 18 czerwca 2014 r. w kaliskim ratuszu. Zebranych uczestników powitał pan Mateusz Przyjazny, Prezes Kaliskiego Oddziału PTTK im. S. Graevego i Dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Opatówku.

Miłym zaskoczeniem zarówno dla organizatorów, jak i uczestników konkursu było przybycie kapelana biskupa kaliskiego ks. prałata Leszka Szkopka, Dyrektora Diecezjalnego Radia Rodzina, który w imieniu ks. biskupa Edwarda Janiaka podziękował organizatorom za zaproszenie do współpracy, a także wyraził uznanie dla młodych fotografików za ich wyczucie artyzmu. Na uroczystości obecni byli również: Prezydent Miasta Kalisza Janusz Pęcherz, Wiceprezydent Jacek Konopka, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu Aleksander Ziobro, Agata Wierzejska-Holewska z Biura Promocji Miasta, Wiceprezes Kaliskiego Oddziału PTTK Danuta Urbaniak, Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu Anna Piotrowska-Wągrocka.

Temat pozornie mało popularny wśród młodych ludzi, wzbudził jednak duże zainteresowanie i ogromne zaangażowanie w wykonanie zadania konkursowego - wpłynęło 169 prac od 65 uczestników z 26 szkół. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Założenia konkursu miały na celu pobudzić do refleksji i uwrażliwić młodych ludzi na wartości sacrum, piękna, tradycji i kultury religijnej. Przy ocenie prac uwzględniano kryteria merytoryczne, wartość artystyczną, jakość techniczną, poziom estetyczny prac. Szczególną uwagę komisja konkursowa przykładała do czystości formy fotografii jako dziedziny sztuki. Zgodnie z tymi założeniami komisja oceniająca wybrała prace, które wyróżniały się interesującym motywem sakralnym i jego fotograficznym ujęciem. Były to ukryte w gęstwinie drzew kapliczki, przydrożne krzyże, krzyże w konstrukcji budynków (traktowane przez niektórych jedynie jako otwory wentylacyjne) ukazane w ciekawej perspektywie, wpisującej się w przestrzeń codziennego życia. Warto podkreślić, że wykonane przez młodych amatorów fotografii zdjęcia są dokumentacją autentycznych miejsc kultu religijnego, wartościowych jako zabytkowe obiekty, ale również jako świadectwo żywej obecności sacrum w przestrzeni publicznej współczesnego świata. Wybór miejsca, trafność ujęcia tematu, przemyślany sposób kadrowania i układ kompozycyjny fotografowanych motywów sakralnych znacząco wpływały na wysoką wartość prac. Wysoki poziom artystyczny prezentowanych na wernisażu prac świadczy o dużej znajomości techniki fotografowania. Miłym akcentem podczas uroczystości było wystąpienie pana Pawła Patynowskiego - fotografa-amatora i miłośnika fotografii otworkowej, który mówił o pasji fotografowania.

Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni zaproszeni zostali do oglądania wystawy fotografii oraz kosztowania przekąsek przygotowanych przez uczniów „Gastronomika” pod kierunkiem pani Katarzyny Korpik.

Organizacją konkursu zajęli się nauczyciele Szkoły Podstawowej w Opatówku pod kierunkiem Doroty Skinder przy współpracy Renaty Narczyńskiej, Grażyny Chrystek i Zbigniewa Muzalewskiego.

Wystawa gościła przez trzy tygodnie w ratuszowym korytarzu, a następnie na czas wakacji przeniesiona została - dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu Jerzego Aleksandra Splitta - do Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu.

Organizatorzy składają podziękowania Księdzu Prałatowi Jerzemu Adamczakowi, Dyrektorowi Wydziału Katechetycznego za pomoc w rozpropagowaniu idei konkursu.

Zarówno laureaci, jak i uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego, Szkołę Podstawową im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku, Urząd Miasta w Kaliszu oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Runotex w Kaliszu.

Jury w składzie: Tomasz Balcer, Renata Narczyńska, Paweł Patynowski, Mateusz Przyjazny i Dorota Skinder, po obejrzeniu nadesłanych fotografii postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia autorom zdjęć:

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

Wyróżnienia:

  • Martyna Balcerzak - Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu (Wiara w Boga jest wszędzie, Znaki Boga)
  • Patrycja Gaszczyńska - II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu (Figurka przydrożna w Chotowie)
  • Sandra Salamon - III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu (Tylko mnie poprowadź, W promieniach miłości, W objęciach)
  • Patrycja Sicińska - II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu (Metalowy krzyż)
  • Weronika Wdowczyk - II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu (Znajdź)
  • III miejsce - Patrycja Ścigała - IV LO im. Ignacego Paderewskiego w Kaliszu (Kapliczka przy kościele w parafii św. Doroty w Strzałkowie)
  • II miejsce - Donata Kowalińska - Technikum nr 7 przy Zespole Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sibiru (Matka 24h)
  • I miejsce - Maria Urbańska - III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu (Oko Boga)

W kategorii szkół gimnazjalnych:

Wyróżnienia

  • Mateusz Gruszka - Gimnazjum w Opatówku (Wakacyjne wędrówki, Zapomniany krzyż)
  • Aleksandra Matusiak - Gimnazjum nr 2 w Kaliszu (Serce Jezusa, Anielskie skrzydła)
  • Magdalena Matusiak - Gimnazjum nr 7 w Kaliszu (Matka 24h)
  • Michał Zdobych - Gimnazjum w Chlewie (Cisza w lesie)
  • III miejsce - Sara Salamon - Gimnazjum w Opatówku (Od zawsze z Bogiem, Blask wiary, Stodoła dziadka Wawrzyńca Przyjaznego)
  • II miejsce - Wiktoria Durkiewicz - Gimnazjum w Korzeniewie (Grób w Danowcu)
  • I miejsce - Martyna Balcer - Gimnazjum nr 10 w Kaliszu (Znak czasu, Jezus czuwa, Pochylony nad człowieczeństwem)

W kategorii szkół podstawowych:

Wyróżnienia:

  • Jakub Durczewski - SP w Kobylinie ( Krzyż przydrożny z 1864 r.)
  • Michał Gruszka- SP Opatówek (O Jezu Najukochańszy opiekuj się nami)
  • Szymon Gruszka - SP Opatówek (Akacjowa Madonna)
  • Sandra Kasperek- SP Opatówek (Blask wiary, Wiara odnaleziona w polu)
  • Patrycja Malkowska - SP w Chełmcach
  • Filip Przybył - SP nr 21 w Kaliszu (Kaliska Droga Krzyżowa)
  • Katarzyna Szafirowicz - SP Opatówek (Polna Madonna, Golgota ponad chmurami)
  • Karolina Trzcińska - SP nr 11 w Kaliszu (Leśna kapliczka, Maryjka, Krzyż z korzenia)
  • Jakub Zdobych - SP w Chlewie (Na rozdrożu)
  • III miejsce - Julia Nowak - SP nr 22 w Kaliszu (delikatne kwiaty radości, Patron ulicy - św. Michał, Daj nam wolę pokuty i poprawy)
  • III miejsce - Julia Kwaśniewska - SP Opatówek (Krzyż w Janikowie, Krzyż wskazuje drogę)
  • II miejsce - Daniel Druciarek - SP w Chlewie (Zapomniana w lesie, Strażniczka pól)
  • I miejsce - Olaf Saganowski - SP Opatówek (Stara kaplica, Czarne na białym)

Gratulujemy !

PREZENTACJA NAGRODZONYCH PRAC W FORMACIE PDF - KLIKNIJ

Fotografie z uroczystego ogłoszenia wyników konkursu.