Zrealizowano

Ogrodników rajd dziesiąty czyli mały jubileusz w Opatówku

Wędrówkom 28 kwietnia 2007 r. patronowali Trzej Ogrodnicy : św. Pankracy, św. Serwacy i Bonifacy w formie spersonifikowanych, uśmiechniętych, dorodnych warzyw widocznych na rajdowym znaczku. Mateusz Przyjazny już po raz dziesiąty zorganizował Rajd Ogrodników wiodący czternastoma, bogatymi w atrakcje krajoznawcze, trasami. Obowiązkowo odwiedzano Muzeum Historii Przemysłu.

Na mecie, przygotowanej na terenie Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, polskich i zagranicznych uczestników rajdu oraz ich opiekunów czekały miłe niespodzianki.

Uczestnicy eskapady i trasy rajdu

X Rajd Ogrodników cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży. W pogodną, kwietniową sobotę na trasy tłumnie wyruszyli uczniowie ze szkół Kalisza, Kościelnej Wsi, Sierzchowa i Opatówka w liczbie niemal trzystu sześćdziesięciu, a także młodzież przybyła z holenderskiego Heerhugowaard. Trasy, zamieszczone na mapce w regulaminie rajdu, opisano w sposób umożliwiający niekłopotliwe dojście do mety, ze wskazaniem szlaków turystycznych i obiektów orientacyjnych. Indywidualni wędrowcy podążali własnymi drogami.

Zadania dla turystów -promocja wiedzy, humoru, egzotyki i zasłużone nagrody

Organizatorzy rajdu zadbali, aby wędrowcom nie nudziło się zbytni podczas marszu. Przedstawiciele drużyn uczestniczyli w kilku konkursach . Laureatami zmagań ogrodniczo- ekologicznych zostali : Kamil Nowakowski (SP Sierzchów), Dominika Balcer, gimnazjalistka z Kościelnej Wsi oraz Katarzyna Sołtysiak (SP nr 7, Kalisz). Zwycięzcami w konkursie krajoznawczo-historycznym z zakresu wiadomości o Ziemi Kaliskiej byli : Sylwia Marczak ( SP Sierzchów), Paulina Twardowska (SP SS Nazaretanek, Kalisz) i Natalia Górniak (SP nr 7 w Kaliszu). Laureaci konkursów otrzymali nagrody książkowe sponsorowane przez Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. A po obejrzeniu najnowszej ekspozycji "Kultura Indonezji" w Muzeum Historii Przemysłu (MHP) rozegrano konkurs muzealny. Jerzy Marciniak, dyrektor MHP ufundował i wręczył Lidii Antczak, opiekunce drużyny SP z Sierzchowa, nagrodę książkową za znakomite przygotowanie i wyniki w tym konkursie. Wszystkie zespoły przedstawiły prawykonania piosenek turystycznych, częstokroć ze wskazaniem na tematykę ekologiczną. Tryskała z nich młodzieńcza radość, dowcip i rytmiczne tempo - wszystko akuratne do przyjemnego wędrowania. Ponadto złożono plastyczne projekty znaczków na przyszłoroczny rajd. 

Trochę relaksu dla nauczycieli

Uczniowie, trochę zmęczeni, acz posileni ciepłym, wielkopolskim żurkiem, ożywili się po ogłoszeniu dowcipnej konkurencji, której uczestnikami byli opiekunowie drużyn. Zadanie "Trafić do serca Komandora" polegało na celnym wrzuceniu orzechów włoskich do specjalnie przygotowanej, małej kieszonki umieszczonej na manekinie, który miał przypominać postać "głównodowodzącego" rajdem (patrz fot. 3).Gromki, młodzieńczy doping pomagał wielu dorosłym. Jednak najcelniej (niestety, nie bezgranicznie) sercem komandora rajdu zawładnęła s. Agnieszka Ciszewska z SP SS Nazaretanek w Kaliszu.

Puchary trafiły do najlepszych

Wysiłek intelektualno - artystyczno- fizyczny rajdowiczów został skrupulatnie oceniony przez komisję sędziowską, której przewodniczył Mateusz Przyjazny. Merytoryczną pomoc okazały nauczycielki z Zespołu Szkół im S. Mikołajczyka w Opatówku : Danuta Urbaniak, Ewa Wieczorek i Wanda Pietrzykowska, a dyrektor placówki ufundował dwa puchary. Jeden z nich za I miejsce w ogólnej klasyfikacji otrzymała drużyna SP z Sierzchowa, a drugi puchar dla najlepszej drużyny międzynarodowej odebrali przedstawiciele zespołu holendersko- polskiego. Uczniowie SP SS Nazaretanek w Kaliszu cieszyli się z pucharu podarowanego przez dyrektora MHP w Opatówku, a gimnazjaliści z Kościelnej Wsi wzbogacili szkolne trofea o puchar prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK.

Organizatorzy rajdu

Po raz kolejny sukcesem zakończyło się turystyczne przedsięwzięcie przygotowane przez opatówecko -kaliskie środowisko krajoznawców, historyków i ekologów. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku stanęli na wysokości zadania przy organizacji X Rajdu Ogrodników. Pomocą wsparli ich przedstawiciele Kaliskiego Oddziału PTTK- Prezes sponsorował puchar, a kol. Stefan Szymczak dokonywał weryfikacji książeczek OTP. Autorka zrelacjonowała udaną imprezę. Dyrekcja i pracownicy Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku nieodpłatnie udostępnili turystom ekspozycje. Dla oświatowej placówki opatóweckiej była to także znacząca promocja osiągnięć i ofert kształcenia, bowiem trwały wówczas "dni otwarte" i uczestnicy rajdu poznawali wnętrze szkoły i ciekawe wystawy tematyczne. A ponadto, w wolnych chwilach, rajdowicze korzystali z propozycji X. Wiosennych Targów Ogrodniczo - Rolniczych i Działkowych, odbywających się nieopodal mety.

Resume

I na zakończenie krótkie podsumowanie.

Organizację jubileuszowego, X Rajdu Ogrodników można uznać za "strzał w dziesiątkę". Opracowanie regulaminu, popularyzacja rajdu, obsługa mety i liczne atrakcje dla miłośników wędrowania, zbudowały pozytywny wizerunek przedsięwzięcia. W dziewięciopunktowej skali ocen opatówecki rajd otrzymuje dziesiątkę.

Puchary i nagrody książkowe dla laureatów konkursów oraz Komisja oceniająca: Bożena Kryst (chwilowo), Danuta Urbaniak, Ewa Wieczorek i Wanda Pietrzykowska.

Uczestnicy X Rajdu Ogrodników.

Mateusz Przyjazny, komandor rajdu, ze swoim "sobowtórem".

Opiekunka drużyny SP SS Nazaretanek w Kaliszu odbiera nagrodę z rąk M. Przyjaznego. Z gratulacjami śpieszą: S. Szymczak i D. Urbaniak.

Jerzy Marcinak, dyrektor Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, nagradza laureatów konkursu "Kultura Indonezji".

Fotografie wykonała Natalia - Alicja Kryst