Koło Przewodnickie

Październik 2010

Dnia 4 października odbyło się kolejne spotkanie przewodników. Ponownie - to staje się dobrą tradycją - miało ono charakter szkoleniowy. Odwiedziliśmy bowiem dwie szacowne szkoły kaliskie by skonfrontować naszą wiedzę dotyczącą ich bogatych historii, obejrzeć budynki oraz poznać współczesne problemy obu placówek.

Zaczęliśmy (chciałoby się rzec - oczywiście) od Liceum Asnyka. Oprowadzał nas po nim absolwent Szkoły - kol. Waldek Pol w towarzystwie uroczej Pani wicedyrektor - Pauliny Jarzębskiej. Pierwszy opowiadał o historii Szkoły (i swojej historii w tej szkole), o patronie, o strajku uczniów z 1905 r., o kolejnych dyrektorach i o wybitniejszych przedstawicielach kadry oraz pokazał nam odremontowaną aulę i inne ciekawsze szkolne zakamarki, Pani dyrektor zaś - usadowiwszy nas w pokoju nauczycielskim w fotelach dostojnej kadry pedagogicznej - omówiła obecną strukturę Szkoły i nakreśliła ambitne plany związane z przyszłością tej zasłużonej placówki. Na końcu zeszliśmy do piwnic by - chyba jednak bezskutecznie - poszukać fragmentów fundamentów zamku kaliskiego, na których dwieście niemal lat temu Sylwester Szpilowski stawiał ten piękny, klasycystyczny budynek.

W dalszej części wieczoru (tak, tak - w październiku zmierzch zapada już szybko) przeszliśmy na drugą stronę Placu Jana Pawła II by "zwizytować" Szkołę Muzyczną. Tam czekała na nas Dyrektor placówki - Pani Katarzyna Piątkowska-Pinczewska, która miała dla nas niespodziankę. Wraz z uczniami Szkoły obejrzeliśmy multimedialną prezentację pokazującą zarówno historię Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego - najstarszego - po warszawskim - na ziemiach polskich, historię budowy budynku Szkoły (pięknie opisanej przez Anię Tabakę i Maćka Błachowicza w Nowym Kaliszaninie), postaci Henryka Melcera - patrona Szkoły i rodziy Wiłkomirskich. Później - w towarzystwie Pani Dyrektor - obejrzeliśmy najciekawsze cacka wystroju wnętrz: ponad stuletnie lustro, rzeźby aniołów, balustradę z bogatą metaloplastyką, wielki żyrandol na sali koncertowej. Tam też uczestniczyliśmy w próbie szkolnej orkiestry kameralnej. Na końcu Pani Dyrektor opowiedziała nam o uczniach uczących się w Szkole gry na praktycznie wszystkich - oprócz harfy - najpopularniejszych instrumentach i o swoich planach związanych z kształceniem muzyków. No - kilku z nich mieliśmy i w swoim gronie, o czym nie omieszkali nas przekonać, próbując dać minirecitale na szkolnym fortepianie.

Spotkanie zakończył - tradycyjnie - strumień informacyjny pt. komunikaty Prezesa.

Tekst: Piotr Sobolewski
Zdjęcia: Zbigniew Pol

Spotkanie przewodników na dziedzińcu szkoły,

Tablica poświęcona Stanisławowi Wojciechowskiemu – prezydentowi II Rzeczypospolitej,

Aula po remoncie prezentuje się okazale,

Tablica poświęcona pamięci asnykowców,

Prelekcję o historii szkoły i jej absolwentach przedstawił Waldemar Pol – absolwent z 1958 roku,

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii 90-lecia Szkoły Muzycznej w Kaliszu,

Tondo z płaskorzeźbą Henryka Melcera (1869-1928) od 1952 roku patrona szkoły,

Motyw muzyczny na balustradzie klatki schodowej,

Dyrektor Katarzyna Piątkowska – Pieczewska oprowadza i zapoznaje przewodników z funkcjonowaniem szkoły muzycznej,

Sala im. Alfreda Wiłkomirskiego – dyrektora w latach 1920-26, po remoncie służy jako sala koncertowa,